Jak grać żeby wygrać? Poradnik by: Olo

Apr
15

Jak grać żeby wygrać? Poradnik by: Olo

Wprowadzenie

Cześć. Ostatnio naszedł mnie pomysł na napisanie poradnika dla początkujących graczy, choć może nawet i ci lepsi będą mieli z niego korzyści. Poradnik jest oparty o własne doświadczenia, zbierane przez 2 lata informacje, obserwowanie oraz rozmowę z graczami. Jest to poradnik skutecznej gry na ctf. To jedziemy:

1. O co właściwie chodzi.

Tryb ctf polega na tym aby odebrać flagę z bazy przeciwnej drużyny i bezpiecznie oraz jak najszybciej dostarczyć ją do swojej bazy, uważając przy tym na przeciwników polujących na nas. Aby odstawić flagę przeciwników, nasza flaga musi znajdować się na swoim miejscu.

Najłatwiejszą mapą na początek przygody z teeworlds jest mapa ctf5. Można się na niej nauczyć wszystkiego co będzie nam potrzebne w czasie dalszej gry. Po zapoznaniu się dokładnie z mapą ctf5 (nastąpi to mniej więcej wtedy gdy na trwającym ponad 20 minut meczu znajdziemy się na pierwszym miejscu w naszym teamie), warto jest zacząć grę na mapach ctf2 oraz ctf3, gdyż to właśnie na nich rozgrywane są mecze klanowe.

W trybie ctf należy położyć największy nacisk na grę zespołową. Możesz być nie wiadomo jakim super pro graczem, a bez dobrego zgrania z teamem nic nie osiągniesz. Nie warto ponadto czekać w bazie przeciwnika, aż nasz kolega z teamu zginie i my przejmiemy flagę. Nie jest to mile widziane na serwerach o wysokim poziomie gry. Musicie się dogadywać. Jeżeli Twój kompan z teamu wychodzi z flagę, biegnij przed nim. Czyść mu drogę z przeciwników, przeszkadzaj drużynie przeciwnej.

Na mapie ctf2 mecze rozgrywane są przeważnie składami 4v4 lub 5v5. Bazy zawsze bronią 2 osoby, pozostałe osoby atakują bazę przeciwnika.

Mapą ctf3 rządzą się inne prawa. Mecze rozgrywane na niej są tylko składami 3v3 przy czym bazy broni tylko jedna osoba, a pozostali atakują.

UWAGA Rozpoczynając mecz na ctf2 lub 3, nie podnosimy żadnej broni z bazy. Jest ona przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób broniących flagi.

2. Uwagi dotyczące efektywnego grania.

Zacznę od ustawień systemowych. Na samym początku należy wyłączyć opcję Dynamic camera. Fakt. Widzimy co się dzieje przed nami i możemy uprzedzić atak przeciwnika, ale na dłuższą metę jest to tylko przeszkoda. Zwłaszcza gdy gramy na wysokiej czułości myszki.

Z własnego doświadczenia wiem ile daje dobre pole widzenia i prostota gry bez żadnego rozpraszacza. Dlatego zawszę gram przy wyłączonej opcji High details. Tło robi się wtedy jednolite i nic nam nie przeszkadza w grze jak na przykład wirujące płatki śniegu na mapie ctf2.

Staraj się mieć wszystko pod ręką. Zmiana ustawień sterowania w dużym stopniu wpływa na jakość naszej gry. Niektórzy gracze ustawiają sobie wszystkie bronie na przyciski wokół przycisków sterowania. Zależy to od gustów. Moje sterowanie pozostało niezmienne od czasu rozpoczęcia gry. Wygląda mnie więcej tak:

W – skok
AD – chód lewo, prawo
QE – zmiana broni
Lewy przycisk myszy – strzał
Prawy – hook.

Ciężko się przyzwyczaić do zmiany sterowania po na przykład graniu przez miesiąc, ale z czasem nabierzecie odpowiednich nawyków i wszystko przyjdzie Wam łatwiej.

Warto również zadbać o dobrą muzykę podczas gry. Polecam w tym wypadku jakiś dobry drum n bass, rock, metal itp., chociaż wszystko zależy od Waszych gustów.

Przydatna jest również zmiana odległości celownika broni. Nie musimy machać tylę ręką gdy chcemy wykonać szybki obrót w przeciwną stronę. Aby tego dokonać należy:

Wcisnąć przycisk F1, a następnie wpisać komendę cl_mouse_max_distance wcisnąć spację i podać liczbę nas interesującą. W moim przypadku jest to 200.

Warunki panujące w pokoju również są niezwykle ważne. Nigdy nie będziesz efektywnie grał gdy na biurku będzie syf i kurz. Przewietrzenie pokoju przed grą i po niej także jest bardzo ważne. Daje poczucie świeżości i spokoju. Warto przy sobie mieć jakąś wodę czy jakiś napój. Po meczu zwykle nie zdajecie sobie sprawy z tego jak bardzo jesteście wymęczeni. Mi osobiście pomaga woda z jakąś tabletką rozpuszczalną, Pluszszsz czy coś w tym stylu.

3. Porady dotyczące poruszania się.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na naszą grę jest umiejętność poruszania się i co za tym idzie – znajomość mapy. Nie wszystko przychodzi wraz z graniem meczy na niektórych mapach. Warto czasami wejść sobie na pusty serwer i potrenować poruszanie się wypracowywać własne techniki, donosić flagi itp. Gra na trybie race jest również bardzo przydatnym elementem. Dzięki niemu uczymy się reagowania z pełną prędkością, fizyki całej gry oraz mechanizmów rządzących odbijaniem się granatami, bez których gra na trybach ctf jest praktycznie nieefektowna, zwłaszcza przy ucieczce z bazy przeciwnika.

Moją techniką na naukę nowych ruchów i technik jest obserwacja graczy lepszych od siebie. Wchodzę po prostu na serwer gdzie aktualnie rozgrywany jest jakiś mecz klanowy i śledzę graczy, którzy grają na takiej samej pozycji co ja. Wszystko mam zawsze nagrane, więc tylko pozostaje mi odtworzyć filmik i uczyć się.

Graj na trybach dm! Z własnego doświadczenia wiem jak ważna jest umiejętność opanowania sytuacji w przypadku gdy jesteśmy atakowani przez kilka osób równocześnie. Tryby dm pomagają nam skupiać się na wielu rzeczach równolegle przez co nie będziemy zaskoczeni gdy w pobliżu nas znajdzie się grupka osób, z którymi trzeba sobie poradzić.

Dodatkową umiejętnością jest szybkie strzelanie z pistoletu. Fakt. Pistolet zabiera tylko 1 hp, ale szybko się odnawia, a porządna seria z pistoletu potrafi każdego wykończyć. W wielu sytuacjach jest tak, że wychodząc z Waszej bazy przeciwnik ma mało życia. Jedyną w takim razie okazją na zabicie go jest posłanie celnej wiązki lasera lub serii z pistoletu.

I najważniejsza rzecz. Gdy już zaczniesz grać efektywnie, bądź postanowisz dołączyć do jakiegoś klanu – zakup sobie mikrofon. Jest To bardzo mile widziane i praktycznie niezbędne do prawidłowej komunikacji z drużyną. Wszystkie lepsze klany w teeworlds posiadają kanał TeamSpeak, bądź Ventrilo, dzięki któremu się komunikują.

Do tego od dłuższego czasu zauważam dwie kwestie, na które można zwrócić uwagę. Jeżeli zrobisz sobie jakiś czas przerwy gry na jednej z map ctf, mówię tu o 3-4 dniach, i zagrasz ponownie na niej, zauważysz bardzo dużą różnicę w swojej grze. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale w moim przypadku skill wzrasta kilkukrotnie. Warto zatem zwrócić na to uwagę gdy będziemy mieli zaplanowany jakiś mecz klanowy

Drugą kwestią jest to, aby się nie poddawać i dawać z siebie wszystko. Nigdy nie kończ gry z tego powodu, że słabo ci idzie lub grasz na serwerze z lepszymi od siebie graczami. Zawsze to jakiś trening i wyrobienie silnej woli. W moim przypadku jak zauważyłem (może to zabrzmieć trochę egoistycznie), ale zawsze myślę o sobie jako o najlepszym graczu na serwerze. Bardzo to pomaga i daje nam możliwość gry na poziomie o jakim jeszcze nie myśleliśmy. Wiara w siebie jest pierwszym kluczem do sukcesu

To tyle ode mnie. Poradnik będzie aktualizowany i dopracowywany. Jeżeli masz jakąś uwagę, znalazłeś błąd lub zwyczajnie chcesz dodać coś od siebie – napisz w tym temacie, w prywatnej wiadomości, bądź w grze:

Nickname:  Olo
Klan: Renegades

Podziel się opinią!

About Urquell

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.